haberler

Sporcu Seçme ve Yetiştirme Merkezi olimpiyat şampiyonları yetiştirecek

Yazar 27 Kasım 2020 Yorum Yok

1998 konya doğumlu olan batuhan şimşek Selamet-Ali şimşek çiftinin ikinci oğlu olarak dünya’ya geldi. İlkokul ve lise eğitiminin ardından selçuk üniversitesi spor bilimleri falültesi’ni kazanan Batuhan Şimşek Üniversite dörtlü öğrencisi olarak eğitim hayatına devam ediyor. Ağabeyi Oguzhan Şimşek ile beraber doğuştan işitme engelli olan Batuhan Şimşek spora da babasının yönlendirmesiyle başlıyor.

Baba Ali Şimşek 9 yaşında olan oğlu Batuhan ve 12 yaşında olan abisi Oğuzhan’ı Selçuklu belediyespor kulübü Taekwondo branşına yazdırıyor. Ağabeyinin Taekwondo branşını bırakmasına rağmen, antrenmanlarını hiç kaçırmadan çalışmalarına devam eden Batuhan, bu çalışmalarının karşılığını da kısa sürede almaya başladı. Türkiye Gençler Taekwondo Şampiyonasında üçüncü olarak ilk madalyasını kazanan Batuhan, İsmet İraz Boğaziçi Uluslararası Taekwondo Şampiyonasında altın madalya kazanarak Milli takıma şeçilme hakkı kazandı. Ancak Batuhan Milli takıma şeçilmesine rağmen İşitme Engelli Sporcuların Uluslararası müsabakada normal sporcularla karşılaşamaması nedeniyle normal sporcuların bulunduğu Milli Takımla Maça çıkamadı.

2014 yılında İşitme Engelliler Türkiye Şampiyonu Olan Batuhan bu ünvanını 6 yıl üste üste Türkiye Şampiyonu olarak sürdürdü. İşitme Engelliler Milli Takımında ise büyük başarılara imza atan Batuhan, 2016 Dünya sampiyonu, 2017 yılında İşitme Engelliler Olimpiyatında üçüncü olarak tarihi başarılara imza attı. 2018-2019 yılında ise Avrupa üçüncülüğü elde eden Batuhan Şimşek’in şimdiki hedefi ise 2022 İşitme engelliler Olimpiyatlarında altın madalyanın sahibi olmak.

Batuhan Şimşek, 2014 yılında güreş sporuyla ilgilenen ağabeyinin yönlendirmesiyle Taekwondo yanı sıra Güreş branşına da başlamaya karar verir. Selçuklu Belediyespor Kulübü Güreş Takımı ile birlikte antrenmanlara çıkan Batuhan, İşitme Engelliler Türkiye Güreş Şampiyonasında birinci olarak altın madalyanın sahibi oldu. Güreş branşında da İşitme Engelliler Milli Takımına seçilen Batuhan Gürcistan’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olarak bronz madalya kazandı. İki branşta da önemli başarılara imza atan Batuhan Şimşek Selçuklu belediyespor kulübümüzün en başarılı sporcuları arasında yer almaktadır

Cevap bırakın